Rah Rayan Sazeh
(info@rrsazeh.ir)
چهارشنبه 5/ آبان /1400
سخن روز:

نام خدا آرام بخش قلب هاست

فرم تماس سریع

پیام شما با موفقیت ارسال شد
لطفا اطلاعات تماس را کامل کنید

نظرسنجی

نظر شما در مورد امکانات سایت چیست؟
[ ۳۱ راي ]
[ ۴ راي ]
[ ۲ راي ]
[ ۶ راي ]

تبلیغات

rahco.ir

منوی اصلی

تبلیغات

مطلب بسیار مهم در هنگام بتن ریزی در فصل سرما

ضدیخ بتن مهمترین رکن بتن ریزی در سرما


هیدراسیون سیمان واکنشی گرما زا است و روند سریع بالارفتن مقاومت های آن در محدوده دمای بین 10 الی 25 درجه سانتیگراد به مدت 28 روز به طول می انجامد.

گیرش اولیه بتن در دمای 20 درجه سانتیگراد بسته به نوع سیمان ، حدود 12 ساعت زمان نیاز دارد ، این فاصله زمانی در دماهای پائین طولانی تر می شود لذا در فصل سرما این مدت زمان (12 ساعت) برای بروز پدیده یخ زدگی کافی است. یخ زدن بتن یک عمل تدریجی است که به میزان منافذ و لوله های موئین موجود در بتن بستگی دارد و با توجه به نقطه انجماد آب و روند انتقال حرارت در بتن رخ می دهد .

همانطوری که درجه حرارت بتن سخت شده کم می شود ، آب موجود در منافذ موئین خمیر سیمان با سرعت بیشتری یخ می زند و منبسط می شود . اگر پس از ذوب شدن ، یخ زدن مجدد اتفاق بیفتد ، انبساط بیشتری رخ می دهد و لذا سیکلهای تکراری یخ زدن و ذوب شدن ،‌اثر تجمعی بر روی بتن دارند و افزایش 9 درصدی حجم که به واسطه یخ زدن آب رخ می دهد باعث می شود مقدار فشار منبسط کننده در بتن از مقاومت کششی آن تجاوز نماید و بتن خسارت می بیند . دامنه خسارت وارده به بتن از پوسته شدن سطحی تا از هم پاشیدگی کامل می باشد ، این عامل سبب افت غیرقابل جبران مقاومت فشاری بتن خواهد بود.گذشته:

در سالهای گذشته راه های جلوگیری از یخ زدن بتن علاوه بر افزایش عیار بتن ، استفاده از نمکهای یخ زدا بوده . مصرف این نمکها به علت افزودن بر شدت ذوب شدن یخ ، خود اثر نامساعدی بر بتن داشت و مصرف مکرر این مواد در فواصل زمانی که بین آن ها یخ زدن و یا ذوب شدن رخ می داد ، سبب پوسته شدن سطح بتن می گردید . همچنین یکی دیگر از اثرات مخرب این نمکها ،بروز خوردگی بر روی فولاد می باشد که تداوم این موضوع با انبساط یافتن 9 الی 15 درصدی حجم آرماتورها باعث ترک خوردگی بتن و کاهش شدید عمر سازه بتنی می شود.چه باید کرد:

بنابراین نیاز به استفاده از نوعی مواد افزودنی بتن که بدون داشتن اثرات مخرب ، بتواند از یخ زدن بتن در دماهای پائین جلوگیری نماید کاملا مشهود است . در این راستا مشارکت آبادگران – بتن و ساختمان ، با استناد به سوابق تستهای آزمایشگاهی و کارگاهی و بر اساس استاندارد معتبر جهانی ASTM، محصول ضد یخ بتن ( E.M.ANTIFREEZ ) را تولید و عرضه می نماید .

E.M.ANTIFREEZ با افزایش سرعت هیدراسیون و بالابردن گرمازایی ، گیرش اولیه را از 12 ساعت به حدود 3 الی 5 ساعت کاهش داده و با تکمیل واکنش آب و سیمان مانع از باقی ماندن آب آزاد در بتن شده لذا با کاهش سریع دما مانع از یخ زدن بتن می گردد.

میزان مصرف E.M.ANTIFREEZ تابعی از عیار بتن و دمای هوا می باشد که بسته به شدت حرارت زائی مورد نیاز این میزان مشخص می گردد .

این ضد یخ با استانداردهایASTM C 494 TYPE C, ASTM C827 مطابقت دارد و فاقد یون کلر بودن این ضد یخ امکان هرگونه پوسته شدن یا بروز پدیده خوردگی بر روی آرماتورها را ازبین می برد. این گونه توانمند ضدیخ امکان بتن ریزی را تا دمای 15- درجه سانتیگراد فراهم می آورد . ضمناً هنگام بتن ریزی در سرما رعایت آئین نامه ACI 306 الزامی است.توجه:

بر خلاف تصور عوام ضد یخ بتن هرگز نقطه انجماد را پایین نمی آورد زیرا واکنش هیدراسیون در دماهای پایین تر از 5+ درجه سانتیگراد متوقف می گردد . همانطور که قبلا ذکر شده ماده ضد یخ بتن با تسریع واکنش آب و سیمان و تشدید حرارت زائی مانع از یخ زدن بتن خواهد شد .

همچنین انجام تست های کیفی بر روی ماده ضد یخ بتن مستلزم افزودن این ماده به بتن و اندازه گیری روند حصول مقاومت فشاری و دما در مقایسه با بتن شاهد می باشد و هرگز تست نمودن ضد یخ بتن با قرار دادن این ماده در فریزر روش صحیحی نخواهد بود.

منبع:omran30005

صفحه اصلی | درباره ما | تماس با ما | سوالات متداول | شرایط استفاده
تمامی حقوق این سایت متعلق به ره رایان سازه میباشد. قدرت گرفته از: ره رایان پژوه